Akce

 

Noc s Andersenem 2013

 

V pátek 5. 4. 2013 proběhl 13. ročník mezinárodní akce Noc s Andersenem, jejímž hlavním cílem je podpora dětského čtenářství. Tuto akci pořádá Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) ČR k Mezinárodnímu dni dětské knihy slavenému v den narození H. Ch. Andersena (2. 4. 1805 – 4. 8. 1875). Letos se do této akce zapojilo více než 1200 registrovaných čtecích míst ve střední Evropě i zámoří a celková účast přesáhla 60 000 dětí.

Naše knihovna se letos zúčastnila po druhé. Vzhledem k prostorovým možnostem knihovny proběhlo naše „nocování“ v budově místní základní školy. Společný program začal v 17 hodin. Děti se nejprve „ubytovaly" v družině, a potom již naplno začal téměř pětihodinový program, který byl pro děti připraven.

Začali jsme povídáním o životě pana Andersena. Potom následovalo společné čtení kapitoly z dosud nevydané knihy Daniely Krolupperové O´Bluda. Kniha vypráví detektivní příběh čtyř školáků z malého českého města. Tato ukázka se dětem velmi líbila a docela jsme se při jejím čtení zasmáli. Po dlouhém sezení bylo potřeba se trochu protáhnout. K tomu nám posloužila anglická písnička Head and shoulders…, při níž jsme si všichni společně zatancovali, zazpívali i trochu procvičili angličtinu.

 

Pak jsme si promítli krátkou ukázku z filmu Pipi Dlouhá punčocha, kterou jsme si připomenuli Astrid Lindgrenovou. Poté si děti ověřily svoje znalosti o této spisovatelce malým vědomostním kvízem.

Při následující aktivitě si děti vyzkoušely svoji fantazii a malířské schopnosti. Jejich úkolem bylo vymyslet a nakreslit vlastní složení MIX IT pro malé čtenáře (müsli). Po virtuálním fantazírování už přišel čas opravdové večeře a doplnění energie.

 Na další část programu jsme se chtěli přesunout do knihovny, ale kvůli nepřízni počasí jsme dál pokračovali ve škole. Venkovní uplakané počasí nám ale náladu nezkazilo a při další společné aktivitě jsme si všichni společně s chutí zahráli pexeso, které bylo plné obrázků naší vynikající české ilustrátorky Heleny Zmatlíkové, která by letos oslavila devadesáté narozeniny.

A potom nadešla chvíle objevit v sobě „básnické střevo“. Pro inspiraci jsme si nejprve společně přečetli několik vtipných básniček od Jiřího Žáčka. Poté následovala soutěž pro malé básníky, kterou vyhlásil výrobce populárních Igráčků. Děti měly vymyslet básničku, ve které musely použít slova Igráček, Andersen a kniha. Do této činnosti se pustily dokonce i paní učitelky.

Po setmění si každý vyzkoušel svou statečnost při malé stezce odvahy po noční škole.

Na závěr jsme si ještě promítli animovanou verzi Andersenovy pohádky Sněhová královna a po jejím skončení jsme se již vydali do říše snů…

V sobotu ráno jsme při společné snídaní dojedli buchty od maminek a v osm hodin jsme se plni dojmů rozešli domů.

Letošního „nocování“ se zúčastnilo 16 dětí. Nakonec bych chtěl také poděkovat Blance Šťastné, Zdeňce  Málkové a Gabriele Štefkové za jejich pomoc při organizaci této akce.

 

 

 

 

 

 

Týden knihoven – 2012

 

V pátek 5. 10. 2012 zavítali do knihovny žáci 2. a 4. ročníku z místní základní školy. Společně jsme si přečetli kapitolu z knihy Heidi. Potom žáci samostatně plnili úkol v pracovním listu, který byl zaměřen na porozumění čtenému textu. Na závěr jsme si společně ukázali vyhledávání v online katalogu naší knihovny, které si pak děti mohly také prakticky samy vyzkoušet. 

 

Ve čtvrtek 4. 10. 2012 se uskutečnila v rámci akce Týden knihoven beseda o zdravém stravování. Průvodkyně pořadem slečna Daniela Večeřová si pro nás připravila velmi zajímavou přednášku o tom, jak bychom se měli správně stravovat. Návštevníci besedy také mohli ochutnat mj. tvarohovou pomazánku, cizrnový salát nebo mrkvovou bábovku. K pití se podával vynikající zelený čaj. Celá beseda probíhala ve velmi příjemné atmosféře, a proto je velká škoda, že si na ni nenašlo cestu více účástníků!

Recepty, které jsme ochutnali.

Mrkvová buchta

Cizrna na italský způsob

                         

 

 

 

 

 

 

Březen – měsíc čtenářů

 

Noc s Andersenem

V letošním roce se naše knihovna poprvé zapojila do akce Noc s Andersenem, jejímž hlavním cílem je podpora dětského čtenářství. Společné "nocování" proběhlo ve spolupráci s místní základní školou. Akce se celkem zúčastnilo 19 dětí ve věku od 7 do 13 let. Děti se mimo jiné dozvěděly něco o životě H. CH. Andersena, připomenuli jsme si sté výročí narození Jiřího Trnky, společně jsme četli a kreslili. Podle ohlasů dětí byla akce velmi úspěšná a všichni se už těšíme na příští ročník.

 

 

 

Staň se ilustrátorem

V sobotu 17. března jsme uspořádali výtvarnou soutěž, do které se zapojilo celkem 11 dětí. Jejich úkolem bylo nakreslit vlastní ilustraci ke svojí oblíbené knížce. Všichni ilustrátoři si odnesli malý dárek. Vítězkou soutěže se stala Nikola Formanová, která za svůj obrázek obdržela zajímavou knihu.

  

 

 

 

Jak se tvoří kniha – beseda

V sobotu 10. března 2012 proběhla v knihovně beseda s dětskými čtenáři. Akce se celkem zúčastnilo 13 dětí. Během dvouhodinového programu děti nejprve zhlédly vzdělávací dokument "Jak se dělá kniha", ve kterém se mimo jiné dozvěděly...jak se pracuje s textem a ilustracemi v knize, jak se tvoří název knížky, jak se kniha tiskne aj. Poté si děti poměřily svoje čtenářské dovednosti v soutěži ve čtení na čas. Nakonec si všichni zasoutěžili v malém vědomostním kvízu Zvířecí rekordy  a každý obdržel malý dárek. V úplném závěru si ještě některá děvčata s chutí nakreslila obrázek.